19 sierpnia, 2022

so5

Witamina K

Witamina K jest potrzebna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba ma krwawiącą ranę, to witamina K obecna we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana także jako filochinon. Jest toż forma witaminy K, która jest w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten rodzaj witaminy K jest wytwarzany przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, która jest też znana jako menadion oraz jest tak sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest stosowana do tworzenia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Natomiast, ponieważ przyjazne bakterie w jelicie są jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, ażeby dana osoba miała niedobór witaminy K, a zatem suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa istotną funkcję w procesie budowy kości. Ta witamina K jest potrzebna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest potrzebny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to być. Noworodki mogą nie mieć dostatecznej ilości witaminy K, bowiem mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, ażeby ją wyprodukować. W stosunku z tymże większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, aby dać im powrót do naturalnego procesu. To dobry przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie przyjmowany przez większość ludzi przez całe życie. Natomiast przedłużony cykl antybiotyków może prowadzić do niedoboru witaminy K, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a również te, które posiadają wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi być przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/

You may have missed

Copyright © All rights reserved. | EnterNews by AF themes.