8 maja, 2021

so5

Trochę wiadomości na temat witaminy A

Witaminie A nadano pierwszą literę alfabetu nazwy, albowiem była to pierwsza odkryta witamina. Stwierdzono, że witamina A jest mnóstwo zastosowań w organizmie, w tym utrzymuje oczy w zdrowiu, wspomaga wzrost komórek, a także pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Jednak witamina A jest nie tylko wchłaniana bezpośrednio, ale istnieje również wytwarzana przez organizm poprzez przekształcanie beta-karotenu w witaminę A.

Sama witamina A znajduje się w wielu produktach spożywczych, takich jak jaja, mleko, wątroba i mięso. Beta karoten, który organizm może zmienić w witaminę A, znajduje się w wielu owocach oraz warzywach, zwłaszcza w tych o barwie czerwonej, pomarańczowej i zielonej. Najważniejszą kwestią do zapamiętania jest to, iż spożywanie zbyt wielkiej liczbie czystej witaminy A może być toksyczne. Ważne jest, by nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia witaminy A. Rzeczywiste zalecane spożycie witaminy A różni się w zależności od wieku, płci i innych czynników danej osoby. Chociaż rzeczywista ilość spożytej witaminy A może być toksyczna, jeśli zostanie przekroczona zalecana dzienna porcja, istnieje znacznie wyższy limit ilości beta-karotenu, jaką można spożyć. Dlatego konieczne jest, żeby skoncentrować się na zdobyciu jak największej liczby beta-karotenu, który organizm może przekształcić w witaminę A, zamiast spożywać ogromne ilości czystych pokarmów bogatych w witaminę A.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/cennik/

Wiele osób pamięta, jak powiedziano im, że jedzenie wielkiej liczby marchwi pomaga widzieć w noce i jest toż zrobione witaminą A, która jest produkowana z wysokiego poziomu beta karotenu, który spotyka się w warzywach. Inne pokarmy, które posiadają wysoki poziom beta karotenu, który można przekształcić w witaminę A, to pomidory i ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Beta karoten jest wykorzystywany nie tylko do tworzenia witaminy A, ale tenże w sobie jest dobrym przeciwutleniaczem. Żaden z wchłoniętego beta-karotenu nie jest marnowany, bowiem nadmiar po przemianie w witaminę I jest wykorzystywany do zwalczania szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Witamina A pomaga też zwalczać infekcje i choroby, pomagając tkankom wyściełającym różne części ciała, w tym oczy, usta, nos, gardło i płuca, rosnąć, a również naprawiać je, jeżeli są uszkodzone, żeby zapobiec infekcji. Dzieci również potrzebują dużo witaminy A, ażeby pomóc ich kościom i zębom w prawidłowym rozwoju.

You may have missed

2 min read
2 min read
2 min read